Xalqaro aloqalar bo'limi
Alfraganus universitetini mahalliy hamda xorijiy ta’lim muassasalari o’rtasida nufuzini oshirish ishlari bilan shug’ullanadi. Bunda, universitetning xorijiy va xalqaro tashkilotlar, hamda fuqarolar bilan aloqalarini yo’lga qo’yish, olib borish hamda tugatish ishlarini amalga oshiradi. Bo’lim o’z faoliyatini O’zbekiston Respublikasida belgilangan va xalqaro asoslangan huquqiy normalar asosida tashkil etadi.
Bo’lim vakolatlari
• Universitetning xorijiy davlatlar muassasalari, shu jumladan ta’lim muassasalari bilan aloqalarini o’rnatish, olib borish hamda tugatish;
• Xalqaro tashkilotlar va xorijiy davlatlar  muassasalar bilan tuziladigan Memorandumlar va Kelishuvlar shartlari belgilab berish, ishlab chiqish va imzolashga tayyorlash.
Bo’lim vazifalari
• Akademik mobillik dasturlar doirasida universitet xodimlari va talabalarini xorijga borib-kelishlarini tashkillashtirish va nazorat qilish;
• Universitetga tashrif buyuradigan xalqaro tashkilot vakillari va xorijiy fuqarolarni, shu jumladan talabalarni universitet xodimlari bilan uchrashuvlari, ta’lim dasturlari va boshqa tadbirlarni tashkil etish hamda nazorat qilish;
• Universitet tomonidan xorijiy va xalqaro grantlar hamda loyixalarni amalga oshirishni tashkillashtirish va nazorat qilish;
• Universitet tomonidan o’tkaziladigan xalqaro tadbirlarni tashkillashtirish va nazorat qilish;
• Universitet xodimlari va talabalarini xalqaro tadbirlarda ishtirok etishini tashkillashtirish va nazorat qilish;
• Universitetni xalqaro va mahalliy reytinglardagi o’rnini ko’tarish maqsadida xorijdan xodimlar va talabalarni jalb qilish ishlarini amalga oshirish;
• Universitetning xorijlik xodimlari va talabalarini mehnat faoliyati va ta’lim olishlari uchun amaliy yordam berish.

Отдел международного сотрудничество
Университет Альфраганус занимается повышением престижа университета среди местных и зарубежных учебных заведений. При этом оно устанавливает, поддерживает и прекращает отношения университета с иностранными и международными организациями, а также гражданами. Отдел организует свою деятельность на основе правовых норм, установленных в Республике Узбекистан и на международном уровне.
Полномочия отдела
• Установление, поддержание и прекращение связей Университета с учреждениями иностранных государств, в том числе с образовательными учреждениями;
• Определение условий Меморандумов и Соглашений, заключаемых с международными организациями и учреждениями иностранных государств, их разработка и подготовка к подписанию.
Задачи отдела
• Организация и контроль поездок сотрудников и студентов университета за рубеж в рамках программ академической мобильности;
• Организация и проведение встреч, образовательных программ и других мероприятий с сотрудниками университета, в том числе со студентами, для представителей международных организаций и иностранных граждан, посещающих университет;
• Организация и контроль реализации университетом зарубежных и международных грантов и проектов;
• Организация и руководство международными мероприятиями, проводимыми университетом;
• Организация и контроль участия сотрудников и студентов университета в международных мероприятиях;
• Привлечение сотрудников и студентов из-за рубежа с целью улучшения позиций университета в международных и местных рейтингах;
• Оказание практической помощи иностранным сотрудникам и студентам университета в их работе и обучении.