Devonxona «Alfraganus University» nodavlat oliy ta’lim tashkilotida ish yuritishning asosiy boshqaruv bo‘limi hisoblanadi. «Alfraganus University» hujjatlari hisoboti, ularning yuritilishini belgilangan talablar asosida boshqa bo‘limlar, fakultetlar bilan bevosita hamkorlikda tashkil etadi;
Devonxona tarkibiga arxiv kiradi.Devonxona universitet tarkibiga ko‘ra to‘g‘ridan to‘g‘ri rektorga bo‘ysunadi.
Devonxonaning asosiy maqsadi ish yuritishning yagona davlat tizimi, xizmat hujjatlarini tayyorlash tartibi haqida amaldagi qo‘llanmalarga asosan «Alfraganus University» bo‘lim va fakultetlarida tezkor va madaniy ish yuritishning yagona tartibini o‘rnatish hamda ijrosini ta’minlash;
edo.ijro.uz hamda infox.uz portallaridan kelgan nazoratga olinishi kerak bo‘lgan hay’at qarorlari, farmoyishlar, buyruq va topshiriqlarni ro‘yxatga olish, dasturga kiritish va yig‘ma jildga tikib borish;
«Alfraganus University» bo‘limlaridan, fakultetlardan taqdim etilayotgan hujjatlarning asosliligini, amaldagi qonun va qoidalarga mosligini tekshirish, ularning ijrosini ta’minlash;
Devonxona ish faoliyatida to‘plangan hujjatlar yig‘ma jildi (buyruqlar, farmoyishlar, kirish va chiqish xatlari, qayd qilish kitoblari) to‘laligi holda belgilangan muddatda arxivga sifatli holda doimiy saqlash uchun topshirishni ta’minlash;
Devonxona o‘z faoliyatini O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining farmonlari, Vazirlar Mahkamasining qaror va farmoyishlari, O‘zbekiston Respublikasi Oliy va o‘rta maxsus ta’lim vazirligining buyruqlari, hay’at qarorlarini bajarish va bajarilishining nazoratini tashkil qilishni amaldagi qoidalarga rioya qilgan holda amalga oshirish;
Devonxonaga kelib tushayotgan korrespondensiyalarni o‘z vaqtida, ularni to‘liqliligini tekshirib belgilangan tartibda qabul qilish, rasmiylashtirish va rahbariyatga yoki xat yuboriluvchiga yetkazish; rahbar rezolyusiyasidan so‘ng hujjatlarning nusxa ko‘paytirish kerak bo‘lganlarini ko‘paytirib, nazoratga olish, ijrochiga yetkazib berish;
«Alfraganus University»da ish yuritishning davlat tilida olib borilishini nazorat qilish;
«Alfraganus University»dan chiqish xatlarini belgilangan tartibda rasmiylashtirish va ularni jo‘natish;
Hujjatlar yig‘ma jildini doimiy saqlash uchun arxivga topshirish;
ommaviy axborot vositalari bilan rahbariyat va bo‘limlarni ta’minlash.
Devonxona o‘z zimmasiga yuklatilgan vazifalarni amalga oshirish davomida quyidagi huquqlardan foydalanadi:
1. «Alfraganus University» Kengashiga va rahbariyatiga o‘z faoliyati sohasiga oid takliflar bilan murojaat qilish;
2. «Alfraganus University» tarkibiy tuzilmalaridan zarur ma’lumot va hujjatlarni belgilangan tartibda olish;
3. «Alfraganus University» o‘z faoliyatiga taalluqli masalalar yuzasidan majlislar va yig‘ilishlar o‘tkazish;
4. «Alfraganus University» o‘z faoliyatini amalga oshirishda tegishli tashkilotlar bilan hamkorlik qilish;
Devonxona qonun hujjatlariga muvofiq boshqa huquqlarga ham ega bo‘lishi mumkin.
Devonxona quyidagi majburiyatlarni bajaradi:
«Alfraganus University» Kengashi va rahbariyatining ko‘rsatmalari, topshiriqlarini bajarish;
«Alfraganus University» faoliyat yo‘nalishi bo‘yicha ma’lumotnomalar tayyorlash;
O‘z faoliyati haqida «Alfraganus University» rektori va Kengashiga muntazam ravishda axborot berib borish;

Канцелярия считается основным управляющим отделом по делопроизводству в университете Альфраганус . Она в непосредственном сотрудничестве с другими отделами и факультетами организует отчётность документов университета Альфраганус и их делопроизводство на основе установленных требований;
В состав канцелярии входит архив. Согласно структуры университета канцелярия подчиняется непосредственно ректору.
Основная цель канцелярии – установление единого порядка ускоренного и качественного ведения дел в отделах и факультетах университета Альфраганус и обеспечение их выполнения на основе действующих руководств по единой государственной системе делопроизводства и порядку подготовки служебных документов;
после регистрации пришедших из порталов edo.ijro.uz, infox.uz и подлежащих взятию на контроль постановлений, указов, приказов и поручений для постановки на контроль, подшивка карточек в папки;
проверка обоснованности и соответствия действующим законам и правилам получаемых из отделов и факультетов университета Альфраганус документов, обеспечение их выполнения;
обеспечение сдачи в архив в установленный срок и в надлежащем виде накопивщихся в ходе деятельности канцелярии папок с собранными документами (приказы, распоряжения, входящие и исходящие письма, книги регистраций);
осуществление своей деятельности по выполнению и контролю исполнения указов Президента Республики Узбекистан, постановлений и распоряжений Кабинета Министров Республики Узбекистан, приказов Министерства высшего и среднего образования Республики Узбекистан, постановлений коллегии в соответствии с действующими правилами;
своевременное принятие в установленном порядке, оформление и доставка руководству или адресату поступающей в канцелярию корреспонденции, после резолюции руководителя снятие копий с требующих размножения документов и для постановки на контроль передача их исполнителю;
ведение контроля за ведением делопроизводства в университете Альфраганус на государственном языке;
оформление в установленном порядке и отправка исходящих из университета Альфраганус писем;
сдача в архив для постоянного хранения папок с документами;
обеспечение руководства и отделов средствами массовой информации.
В ходе выполнения возложенных на неё задач канцелярия использует следующие свои права:
обращение в Совет или руководство университета Альфраганус с касающимися её сферы деятельности предложениями;
принятие в установленном порядке необходимых сведений и документов из составных структур университета Альфраганус;
проведение собраний и заседаний по касающимся её деятельности вопросам;
сотрудничество с соответствующими организациями для осуществления своей деятельности.
Согласно законодательным документам канцелярия может иметь и другие права.
Канцелярия выполняет следующие обязанности:
выполнение указаний и поручений Совета и руководства университета Альфраганус;
подготовка сведений по направлениям деятельности;
систематическое информирование Совета и руководства университета Альфраганус о своей деятельности.
Канцелярия может выполнять и другие учтённые в законодательных документах обязанности.
Канцелярией руководит заведующий, принятие его на работу или увольнение осуществляется приказом ректора.
Реорганизация канцелярии или остановка её деятельности осуществляются в установленном в законодательных документах порядке