Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi
Bo‘limning asosiy maqsadi – mamlakat ilm-fani taraqqiyotini yanada rivojlashtirish maqsadida Respublika ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borishni yo‘lga qo‘yib, falsafa doktori (PhD) va fan doktori (DSc)larni tayyorlash orqali  universitet ilmiy salohiyatni yuksaltirishdan iborat.
Bo‘lim o‘z faoliyati davomida quyidagi vazifalarni bajaradi:
- universitet professor-o‘qituvchilari tomonidan kafedralarda olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlarini muvofiqlashtirish va ish yurituvchi hujjatlarning to‘g‘ri olib borilishini nazorat qilib borish;
- fundamental va ilmiy-amaliy tadqiqotlar, innovatsion loyihalar tanlovlarida professor-o‘qituvchilarning ishtirok etish uchun yil davomida fakultet dekanlari, kafedra mudirlari, yetakchi professor-o‘qituvchilar va yosh olimlar bilan hamkorlikda ishlash;
-professor-o‘qituvchilar, tayanch doktorant, doktorant, stajyor-tadqiqotchi, mustaqil izlanuvchi, magistratura va bakalavriat talabalari uchun xalqaro, respublika,  universitet miqyosida ilmiy - amaliy anjumanlar, seminar treninglar, master klasslar tashkil qilish;
- tayanch doktorant, doktorant, stajyor-tadqiqotchi va mustaqil izlanuvchilarni qabul qilish rejasini ishlab chiqish;
- tayanch doktorant, doktorant, stajyor-tadqiqotchi va mustaqil izlanuvchilarning doktorlik dissertatsiyasi mavzularini respublika ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha amalga oshiriladigan fundamental va amaliy,  innovatsion loyihalar hamda xo‘jalik shartnomasi bo‘yicha olib borilayotgan ilmiy loyihalar yo‘nalishlariga mos bo‘lishini ta’minlash;
- tayanch doktorant, doktorant, stajyor-tadqiqotchi va mustaqil izlanuvchilarning yillik ish rejalari asosida attestatsiyadan o‘z vaqtida o‘tishlarini ta’minlash;
- professor-o‘qituvchilar, tayanch doktorant, doktorant, stajyor-tadqiqotchi va mustaqil izlanuvchilar tomonidan ilmiy-tadqiqot va ilmiy-texnik ishlanmalarni bajarish va ularning natijalarini amaliyotga joriy etish ishlarida ko‘maklashish;
- tayanch doktorant, doktorant, stajyor-tadqiqotchi va mustaqil izlanuvchilar  uchun malakaviy imtihonlarni tashkil etish;
- yosh olimlarni ilmiy yo‘nalishlari bo‘yicha chet el yetakchi oliy ta’lim muassasalari, ilmiy markazlari stajirovka va xizmat safariga yuborishni tashkil qilish;
- bir yilda 4 marta professor-o‘qituvchilarning ilmiy tadqiqot ishlari natijalari bo‘yicha monitoring o‘tkazish.
Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi tomonidan yuklangan maʼlumotlar

The main goal of the Department is to increase the scientific potential of the university by preparing Doctor of Philosophy (PhD) and Doctor of Science (DSc), establishing research work on the priorities of the republic in order to further develop the country’s science.
During its existence, the Department  performs the following tasks:
- coordination of research work carried out by university professors and teachers in departments, and control over the proper maintenance of working documentation;
- work in collaboration with deans of faculties, heads of departments, leading professors and young scientists throughout the year to participate in fundamental and applied research, competitions of innovative projects;
- Organization of scientific and practical conferences, training seminars, master classes at the international, republican, university levels for professors, basic doctoral students, doctoral students, research interns, independent researchers, graduate students and senior students;
-develop a plan for the admission of basic doctoral students, doctoral students, research interns and independent researchers;
- ensure that the topics of doctoral dissertations of the basic doctoral student, doctoral student, research intern and independent researchers correspond to the areas of fundamental and practical, innovative projects carried out according to the priorities of the republic, as well as scientific projects carried out under an economic contract;
- ensure timely certification of basic doctoral students, doctoral trainees and independent researchers in accordance with their annual work plans;
- support in the work of teaching staff, basic doctoral students, doctoral students, research interns and independent researchers in carrying out scientific research and scientific and technical developments and implementing their results in practice;
- Organization of qualifying examinations for basic doctoral students, doctoral students, research trainees and independent researchers;
- Organization of sending young scientists to leading foreign higher educational institutions, scientific centers in their scientific fields for internships and business trips;
-monitoring the results of research work of professors and teaching staff 4 times a year.
Head of Department of the Scientific Research, Innovation and Training of Scientific and Pedagogical Personnel data uploaded by