Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi
Bo‘limning asosiy maqsadi – mamlakat ilm-fani taraqqiyotini yanada rivojlashtirish maqsadida Respublika ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha ilmiy-tadqiqot ishlarini olib borishni yo‘lga qo‘yib, falsafa doktori (PhD) va fan doktori (DSc)larni tayyorlash orqali  universitet ilmiy salohiyatni yuksaltirishdan iborat.
Bo‘lim o‘z faoliyati davomida quyidagi vazifalarni bajaradi:
- universitet professor-o‘qituvchilari tomonidan kafedralarda olib borilayotgan ilmiy-tadqiqot ishlarini muvofiqlashtirish va ish yurituvchi hujjatlarning to‘g‘ri olib borilishini nazorat qilib borish;
- fundamental va ilmiy-amaliy tadqiqotlar, innovatsion loyihalar tanlovlarida professor-o‘qituvchilarning ishtirok etish uchun yil davomida fakultet dekanlari, kafedra mudirlari, yetakchi professor-o‘qituvchilar va yosh olimlar bilan hamkorlikda ishlash;
-professor-o‘qituvchilar, tayanch doktorant, doktorant, stajyor-tadqiqotchi, mustaqil izlanuvchi, magistratura va bakalavriat talabalari uchun xalqaro, respublika,  universitet miqyosida ilmiy - amaliy anjumanlar, seminar treninglar, master klasslar tashkil qilish;
- tayanch doktorant, doktorant, stajyor-tadqiqotchi va mustaqil izlanuvchilarni qabul qilish rejasini ishlab chiqish;
- tayanch doktorant, doktorant, stajyor-tadqiqotchi va mustaqil izlanuvchilarning doktorlik dissertatsiyasi mavzularini respublika ustuvor yo‘nalishlari bo‘yicha amalga oshiriladigan fundamental va amaliy,  innovatsion loyihalar hamda xo‘jalik shartnomasi bo‘yicha olib borilayotgan ilmiy loyihalar yo‘nalishlariga mos bo‘lishini ta’minlash;
- tayanch doktorant, doktorant, stajyor-tadqiqotchi va mustaqil izlanuvchilarning yillik ish rejalari asosida attestatsiyadan o‘z vaqtida o‘tishlarini ta’minlash;
- professor-o‘qituvchilar, tayanch doktorant, doktorant, stajyor-tadqiqotchi va mustaqil izlanuvchilar tomonidan ilmiy-tadqiqot va ilmiy-texnik ishlanmalarni bajarish va ularning natijalarini amaliyotga joriy etish ishlarida ko‘maklashish;
- tayanch doktorant, doktorant, stajyor-tadqiqotchi va mustaqil izlanuvchilar  uchun malakaviy imtihonlarni tashkil etish;
- yosh olimlarni ilmiy yo‘nalishlari bo‘yicha chet el yetakchi oliy ta’lim muassasalari, ilmiy markazlari stajirovka va xizmat safariga yuborishni tashkil qilish;
- bir yilda 4 marta professor-o‘qituvchilarning ilmiy tadqiqot ishlari natijalari bo‘yicha monitoring o‘tkazish.
Ilmiy-tadqiqotlar, innovatsiyalar va ilmiy-pedagogik kadrlar tayyorlash bo‘limi tomonidan yuklangan maʼlumotlar

Отдел научных исследований, инноваций и подготовки научно-педагогических кадров
Основной целью кафедры является проведение научно-исследовательских работ по приоритетным направлениям республики в целях дальнейшего развития науки нашей страны, а также подготовка докторов философии (PhD) и докторов наук (DSc). , что повышает научный потенциал университета.
В ходе своей деятельности отдел выполняет следующие задачи:
- координация научно-исследовательских работ, проводимых профессорами и преподавателями университета на кафедрах, и контроль правильности оформления документации;
- работать во взаимодействии с деканами факультетов, заведующими кафедрами, профессорско-преподавательским составом и молодыми учеными в течение года для участия профессоров и преподавателей в конкурсах фундаментальных и научно-практических исследований, инновационных проектов;
- организация международных, республиканских, университетских научно-практических конференций, семинаров-тренингов, мастер-классов для преподавателей, базовых докторантов, докторантов, стажеров-исследователей, самостоятельных исследователей, магистрантов и студентов;
- разработка плана приема базовых докторантов, докторантов, стажеров-исследователей и самостоятельных исследователей;
- соблюдение тем докторских диссертаций базовых докторантов, докторантов, стажеров-исследователей и самостоятельных исследователей с направлениями фундаментальных и практических, инновационных проектов, реализуемых в соответствии с приоритетами республики, а также направлениями научных проектов, осуществляемая по договору хозяйственного обеспечения;
обеспечить своевременное прохождение аттестации базовых докторантов, докторантов, стажеров-исследователей и самостоятельных исследователей исходя из годового плана работы;
- содействие в проведении научных исследований и научно-технических разработок и внедрении их результатов в практику профессорами-преподавателями, базовыми докторантами, докторантами, стажерами-исследователями и независимыми исследователями;
- организация квалификационных экзаменов для базовых докторантов, докторантов, стажеров-исследователей и независимых исследователей;
- организация направления молодых ученых на стажировки и командировки в ведущие зарубежные высшие учебные заведения и научные центры по своим научным направлениям;