Dekan: A'zamov Ruxulloh Mahmudjonovich
Fakultetning maqsadi shaxsning intellektual, madaniy va axloqiy rivojlanishiga bo‘lgan ehtiyojlarini qondirish, oliy ma’lumotga ega bo‘lish, jamiyatni jismoniy tarbiya va sport  sohasida yuqori malakali mutaxassislar bilan ta’minlash uchun ijtimoiy buyurtmalarni bajarishdan iborat.
Fakultet quyidagi tashkiliy va tarbiyaviy vazifalarni hal qiladi:
1. Ta’lim muassasalarida, tashkilot va korxonalarda pedagogik va murabbiylik faoliyatni amalga oshirish,har qanday sohadagi sportchilarni,jumladan, olimpiya va noolimpiya sport turlari bo‘yicha sportchilarga mashg‘ulotlar  o‘tkazish va rahbarlik qilish.
2.Jismoniy tarbiya va sport sohasidagi jamoalar, tashkilotlar va federatsiyalarda faoliyat olib borish.
3. Jismoniy tarbiya mashqlari vositasida rekreatsion, reabilitatsiya vazifalarini hal qilish.
Fakultet bitiruvchilari mehnat bozorida doimo talabga ega bo‘lib, ular ta’lim tizimida (maktabgacha,o‘rta va oliy ta’lim muassasalarida), sport sohasida murabbiylik(bolalar va o‘smirlar sport maktablaridan milliy terma jamoalargacha), rekreatsion va sog‘lomlashtirish jismoniy tarbiya tuzilmalarida, jismoniy madaniyatni boshqarish tizimlarida ishlaydi.

Dean: Raxmonov Azizbek Abdullajonovich
The Faculty of Physical Training and Sport was established on the basis of License No. 034974 dated August 12, 2022 of the State Inspectorate for Supervision of Quality in Education under the Cabinet of Ministers of the Republic of Uzbekistan.
The purpose of the faculty is to meet the needs of the individual in the intellectual, cultural and moral development, to obtain higher education and to provide society with highly qualified specialist bachelors and masters in the field of physical training and sports.
The faculty deals with the following organizational and educational tasks:
1. Carrying out pedagogical activities and coaching activities in educational institutions, organizations and enterprises, training and leading athletes in any field, including Olympic and non-Olympic sports.
2. Manage teams, organizations in the field of physical culture and sports at various levels.
3. Deal with recreational and rehabilitation tasks by means of physical training.
Graduates of the faculty are always in demand in the labor market, working in the education system (in preschool, secondary and higher educational institutions), coaching in the field of sports (from children's and youth sports schools to national teams), recreation and health improvement in the system of physical education.