Dekan: A'zamov Ruxulloh Mahmudjonovich
Fakultetning maqsadi shaxsning intellektual, madaniy va axloqiy rivojlanishiga bo‘lgan ehtiyojlarini qondirish, oliy ma’lumotga ega bo‘lish, jamiyatni jismoniy tarbiya va sport  sohasida yuqori malakali mutaxassislar bilan ta’minlash uchun ijtimoiy buyurtmalarni bajarishdan iborat.
Fakultet quyidagi tashkiliy va tarbiyaviy vazifalarni hal qiladi:
1. Ta’lim muassasalarida, tashkilot va korxonalarda pedagogik va murabbiylik faoliyatni amalga oshirish,har qanday sohadagi sportchilarni,jumladan, olimpiya va noolimpiya sport turlari bo‘yicha sportchilarga mashg‘ulotlar  o‘tkazish va rahbarlik qilish.
2.Jismoniy tarbiya va sport sohasidagi jamoalar, tashkilotlar va federatsiyalarda faoliyat olib borish.
3. Jismoniy tarbiya mashqlari vositasida rekreatsion, reabilitatsiya vazifalarini hal qilish.
Fakultet bitiruvchilari mehnat bozorida doimo talabga ega bo‘lib, ular ta’lim tizimida (maktabgacha,o‘rta va oliy ta’lim muassasalarida), sport sohasida murabbiylik(bolalar va o‘smirlar sport maktablaridan milliy terma jamoalargacha), rekreatsion va sog‘lomlashtirish jismoniy tarbiya tuzilmalarida, jismoniy madaniyatni boshqarish tizimlarida ishlaydi.

Декан: Рахмонов Азизбек Абдуллажонович
Целью факультета является удовлетворение потребностей личности в интеллектуальном, культурном и нравственном развитии, в получении высшего образования, в обеспечении общества высококвалифицированными специалистами-бакалаврами в области физической культуры и спорта.
Факультет решает следующие организационно-воспитательные задачи:
1. Осуществление педагогической и тренерской деятельности в образовательных учреждениях, организациях и предприятиях, подготовка и руководство спортсменами любых направлений, в том числе олимпийских и паралимпийских видов спорта.
2. Проведение спортивных мероприятий в командах, организациях и федерациях в области физической культуры и спорта.
3. Решение оздоровительно-реабилитационных задач средствами физических упражнений.
Выпускники факультета всегда востребованы на рынке труда, работают в системе образования (в дошкольных, средних и высших учебных заведениях), тренерской деятельности в сфере спорта (от детско-юношеских спортивных школ до сборных команд), рекреации и оздоровления в системе физического воспитания.
Факультет «Физической культуры и спорта» создан на основании Лицензии № 034974 от 12 августа 2022 года Государственной инспекции по контролю качества образования при Кабинете Министров.