Alfraganus universiteti axborot resurs markazi. Talabalar , professor o’qituvchilar, hodimlar va kitobxonlarga sifatli xizmat ko’rsatish va ularni bilim olishlariga ko’maklashish uchun o’z faoliyatini olib bormoqda.
O’zbekiston Respublikasi Prezidentining 2006 yil 20 iyunda - "Respublika aholisini axborot-kutubxona bilan ta'minlashni tashkil etish to'g'risida" farmoniga binoan oliy ta’lim kutubxonalari Axborot Resurs Markazlari sifatida ishlay boshladi.
ARM lavozim Yo’riqnomalari “ Alfraganus University “ Ustavi, O’zbekiston Respublikasi Qonunlari, O’zbekiston Respublikasi Prezidentining Farmonlari va Farmoyishlari, O’zbekiston Respublikasi Oliy Majlisi qarorlari, O’zbekiston Respublikasi Vazirlar Mahkamasining qarorlai va farmoyishlariga muvofiq ishlab chiqilgan.
Markazning asosiy maqsadi
- Foydalanuvchilarga axborot-kutubxona resurslaridan foydalanishni ta'minlash;
- Foydalanuvchilarning intellektual, ma'naviy, axloqiy, madaniy va ma'rifiy ehtiyojlarini qondirish uchun sharoitlar yaratish;
- Milliy madaniyatni tiklash va yanada rivojlantirishga, O'zbekiston xalqining tarixiy, ma'naviy va madaniy merosini asrab-avaylashga ko'maklashish;
- Axborot-kommunikatsiya texnologiyalariga asoslangan axborot-kutubxona resurslaridan o'zaro foydalanishni ta'minlash.
Markazning asosiy vazifalari quyidagilardan iborat
Markazning xizmatlaridan 20.000 mingdan ortiq foydalanuvchi foydalanadi va berilgan manbalar soni 10.000 mingdan oshadi. ARM ‘’ Alfraganus university ‘’talabalar, magistratura, shuningdek, tegishli tibbiy kasblar mutaxassislariga xizmat ko'rsatadi. Har yili tashriflar soni 200 mingdan oshadi. Foydalanuvchilarga shuningdek monografiyalar, darsliklar va o'quv qo'llanmalari taqdim etiladi.
Axborot-reseurs markazi tomonidan 70 dan ortiq darslik va boshqa turdagi adabiyotlarning elekron nusxasini maxsus QR kod orqali yuklab olish imkoniyati yaratilgan. Ushbu “QR BOOK”lar Alfraganus universitetining barcha o`uv binolariga o`rnatilgan bo`lib, universitet talabalari va hodimlari erkin foydalanishlari mumkin.
Axborot resurs markazi hamda elektron kutubxonasi kitobxonlar uchun zarur bo'lgan adabiyotlar, jurnallar kitob hamda elektron shaklda va axborot bilan ta'minlash uchun doimiy ravishda yangilanib turiladigan va ishonchli ma'lumotlar, shuningdek kerakli ma'lumotlarni tez va qulay ravishda topishga imkon beradigan dasturiy ma’lumotlar bilan to’liq boyitilgan. Hozirgi kunda elektron kutubxona fondida 6.000 mingdan ortiq elektron nusxalar mavjud. Bular darsliklar, monografiyalar, qo'llanmalar, ma'ruzalar, o'quv dasturlari, atlaslar, entsiklopedik materiallar, o'quv qo'llanmalari, jurnal maqolalari, va boshqa nashrlardan iborat.

Центр информационных ресурсов Университета Альфраганус. Целью деятельности является предоставление качественных услуг студентам, профессорам, преподавателям, сотрудникам и читателям, а также помощь в приобретении знаний.
В соответствии с Указом Президента Республики Узбекистан от 20 июня 2006 года «Об организации информационно-библиотечного обеспечения населения республики» библиотеки высших учебных заведений начали функционировать как информационно-ресурсные центры.
Должностные инструкции АРМ разработаны в соответствии с Уставом «Университета Альфраганус», Законами Республики Узбекистан, Указами и Распоряжениями Президента Республики Узбекистан, Постановлениями Олий Мажлиса Республики Узбекистан, Постановлениями и распоряжениями Постановления Кабинета Министров Республики Узбекистан.
Основная цель центра
- Обеспечение доступа пользователей к информации и библиотечным ресурсам;
- создание условий для удовлетворения интеллектуальных, духовно-нравственных, культурных и образовательных потребностей пользователей;
- Содействие восстановлению и дальнейшему развитию национальной культуры, сохранению исторического, духовного и культурного наследия народа Узбекистана;
- Обеспечение взаимного использования информационно-библиотечных ресурсов на основе информационно-коммуникационных технологий.
Основными задачами центра являются:
Услугами центра пользуются более 20 000 пользователей, а количество предоставляемых ресурсов превышает 10 000. ARM «Университет Альфраганус» обслуживает студентов, выпускников, а также специалистов смежных медицинских специальностей. Количество посещений превышает 200 000 в год. Пользователям также предоставляются монографии, учебники и учебные пособия.
Информационно-ресурсный центр создал возможность скачивания электронных копий более 70 учебников и других видов литературы с помощью специального QR-кода. Эти «QR-КНИГИ» установлены во всех учебных корпусах Университета Альфраганус и находятся в свободном доступе для студентов и сотрудников университета.
Информационно-ресурсный центр и Электронная библиотека — это постоянно обновляемая и достоверная информация для обеспечения читателей необходимой литературой, журналами, книгами и информацией в электронном виде, а также программное обеспечение, позволяющее быстро и удобно находить нужную информацию. «полностью обогащенная с информацией. В настоящее время электронная библиотека насчитывает более 6000 электронных копий. К ним относятся учебники, монографии, учебные пособия, лекции, учебные программы, атласы, энциклопедические материалы, учебные пособия, журнальные статьи и другие публикации.