Butunjahon tibbiyot maktablari katalogi |
WDOMS - Butunjahon tibbiyot maktablari katalogining missiyasi butun dunyo bo’yicha tibbiyot maktablari yagona katalog tizimini yaratish. Bu tizimga tibbiyot maktablari haqida aniq, to’liq va dolzarb bo’lgan ma’lumotlar kiritib boriladi.
Tibbiyot ta’limi bo’yicha Butunjahon Federatsiyasi (WFME) va FAIMER (Intealth bo’linmasi) nodavlat tashkiloti o’rtasidagi hamkorlik doirasida WDOMS tashkil etilgan.
WDOMS o’zidan oldin mavjud bo’lgan WFME* tashkiloti qoshidagi Avicenna katalogi va FAIMER* tashkiloti qoshidagi Xalqaro tibbiyot ta’limi katalogi (IMED) tizimidagi barcha ma’lumotlarni o’zida mujassamlashtirgan.
WDOMS tibbiyot maktabini “ta’lim muassasasi” sifatida tan oladi va ushbu muassasa bazaviy tibbiy ta’limni o’qitishi va to’liq tibbiyotga oid bilimlarni yetkazishi bo’yicha ya’ni ushbu muassasani bitiruvchi nomzod “tibbiyot mutaxassisi” yoki “shifokori” sifatida malakalanganini kafolatlaydi.
Bulardan tashqari, WDOMS tibbiyot ta’lim muassasasi haqida to’liq va aniq ma’lumotlarni to’playdi, mavjud o’quv dasturlari, qabul shartlari, muassasaning mavjud filiallari va aloqa ma’lumotlarini ham rasmiy sahifalarda yoritadi. Agar tibbiyot ta’lim muassasasida 1 yoki undan ortiq tibbiyotga oid ta’lim yo’nalishlari mavjud bo’lsa, ushbu dasturlar haqida rasmiy sahifalarda alohida ma’lumotlarni shakllantiradi.
Ma’lumot uchun:
WFME – Tibbiyot ta’limi bo’yicha Butunjahon Federatsiyasi tibbiyot xodimlarini tayyorlash va o’qitishni amalga oshiradigan xalqaro tashkilot hisoblanadi. Ushbu xalqaro tashkiolot missiyasi - insoniyat uchun eng yaxshi tibbiy xizmatlarni ko’rsatish va bu orqali insonlarni salomatligini saqlash. Asosiy maqsadi tibbiyot ta’limi bo’yicha eng yuqori ilmiy va etik standartlarni ishlab chiqish va joriy qilish, bu orqali tibbiyot ta’limi sifatini oshirish.
FAIMER (Intealth bo’linmasi) – xususiy nodavlat tashkilot hisoblanadi, butun dunyo bo’ylab sog’liqni saqlash sohasi va uni vakillarini maxsus ilmiy dasturlar orqali qo’llab-quvvatlaydi. FAIMER doirasidagi stipendiya dasturlari butun dunyodagi sog’liqni saqlash sohasidagi mutaxassislariga eng ilg’or va dolzarb bilimlar hamda tajribalarni o’rgatishni ta’minlash.

WDOMS – World directory of Medical Schools
The mission of the World Directory of Medical Schools is to compile a list of all medical schools in the world, containing accurate, up-to-date and comprehensive information about each school.
The World Directory of Medical Schools was developed through a partnership between the World Federation for Medical Education (WFME) and FAIMER®, a division of Intealth.
The World Directory is a complete compilation of the information previously contained in the IMED and Avicenna directories.
The World Directory defines a “medical school” as an institution that provides a full or complete program of study leading to a basic medical qualification; that is, a qualification that enables the holder to obtain a license to practice as a physician or general practitioner.
The Directory contains general information about medical schools, their contact information, known affiliations, as well as curricula and admissions data. If a school has more than one program or pathway leading to a medical qualification, details of each program will be listed under the “Program Details” tab of the school’s entry in the World Directory. Some of the directory's sponsors have provided notes on specific medical schools, and these can be found under the "Sponsor Notes" tab in the school's entry.
For information:
WFME is a global organization dedicated to the education and training of physicians. WFME's mission is to strive to improve health care for all of humanity; WFME's primary goal is to improve the quality of medical education worldwide by promoting the highest scientific and ethical standards in medical education.
FAIMER, a division of Intealth, is a private, nonprofit organization that supports health professions worldwide. FAIMER's fellowship programs provide training in skills critical to advancing excellence in health professions education.