Butunjahon tibbiyot maktablari katalogi |
WDOMS - Butunjahon tibbiyot maktablari katalogining missiyasi butun dunyo bo’yicha tibbiyot maktablari yagona katalog tizimini yaratish. Bu tizimga tibbiyot maktablari haqida aniq, to’liq va dolzarb bo’lgan ma’lumotlar kiritib boriladi.
Tibbiyot ta’limi bo’yicha Butunjahon Federatsiyasi (WFME) va FAIMER (Intealth bo’linmasi) nodavlat tashkiloti o’rtasidagi hamkorlik doirasida WDOMS tashkil etilgan.
WDOMS o’zidan oldin mavjud bo’lgan WFME* tashkiloti qoshidagi Avicenna katalogi va FAIMER* tashkiloti qoshidagi Xalqaro tibbiyot ta’limi katalogi (IMED) tizimidagi barcha ma’lumotlarni o’zida mujassamlashtirgan.
WDOMS tibbiyot maktabini “ta’lim muassasasi” sifatida tan oladi va ushbu muassasa bazaviy tibbiy ta’limni o’qitishi va to’liq tibbiyotga oid bilimlarni yetkazishi bo’yicha ya’ni ushbu muassasani bitiruvchi nomzod “tibbiyot mutaxassisi” yoki “shifokori” sifatida malakalanganini kafolatlaydi.
Bulardan tashqari, WDOMS tibbiyot ta’lim muassasasi haqida to’liq va aniq ma’lumotlarni to’playdi, mavjud o’quv dasturlari, qabul shartlari, muassasaning mavjud filiallari va aloqa ma’lumotlarini ham rasmiy sahifalarda yoritadi. Agar tibbiyot ta’lim muassasasida 1 yoki undan ortiq tibbiyotga oid ta’lim yo’nalishlari mavjud bo’lsa, ushbu dasturlar haqida rasmiy sahifalarda alohida ma’lumotlarni shakllantiradi.
Ma’lumot uchun:
WFME – Tibbiyot ta’limi bo’yicha Butunjahon Federatsiyasi tibbiyot xodimlarini tayyorlash va o’qitishni amalga oshiradigan xalqaro tashkilot hisoblanadi. Ushbu xalqaro tashkiolot missiyasi - insoniyat uchun eng yaxshi tibbiy xizmatlarni ko’rsatish va bu orqali insonlarni salomatligini saqlash. Asosiy maqsadi tibbiyot ta’limi bo’yicha eng yuqori ilmiy va etik standartlarni ishlab chiqish va joriy qilish, bu orqali tibbiyot ta’limi sifatini oshirish.
FAIMER (Intealth bo’linmasi) – xususiy nodavlat tashkilot hisoblanadi, butun dunyo bo’ylab sog’liqni saqlash sohasi va uni vakillarini maxsus ilmiy dasturlar orqali qo’llab-quvvatlaydi. FAIMER doirasidagi stipendiya dasturlari butun dunyodagi sog’liqni saqlash sohasidagi mutaxassislariga eng ilg’or va dolzarb bilimlar hamda tajribalarni o’rgatishni ta’minlash.

Всемирного справочника медицинских школ |
Миссия Всемирного справочника медицинских школ — составить список всех медицинских школ мира, содержащий точную, актуальную и полную информацию о каждой школе.
Всемирный справочник медицинских школ был разработан в рамках партнерства Всемирной федерации медицинского образования (WFME) и FAIMER®, подразделения Intealth.
Всемирный справочник представляет собой полную подборку информации, ранее содержавшейся в справочниках IMED и Avicenna.
Всемирный справочник определяет «медицинскую школу» как учебное заведение, которое предоставляет полную или полную программу обучения, ведущую к базовой медицинской квалификации; то есть квалификации, которая позволяет владельцу получить лицензию на практику в качестве врача или терапевта.
Справочник содержит общую информацию о медицинских школах, их контактную информацию, известные филиалы, а также учебные планы и данные о зачислении. Если в школе есть более одной программы или направления, ведущих к медицинской квалификации, сведения о каждой программе будут указаны на вкладке «Сведения о программе» в записи школы во Всемирном справочнике. Некоторые спонсоры справочника предоставили заметки относительно определенных медицинских школ, и их можно найти на вкладке «Заметки спонсора» в записи школы.
Для сведения:
WFME — это всемирная организация, занимающаяся образованием и подготовкой врачей. Миссия WFME — стремиться к улучшению здравоохранения для всего человечества; главная цель WFME — повышение качества медицинского образования во всем мире путем продвижения самых высоких научных и этических стандартов в медицинском образовании.
FAIMER, подразделение Intealth, является частной некоммерческой организацией, которая поддерживает профессии здравоохранения по всему миру. Программы стипендий FAIMER обеспечивают обучение навыкам, критически важным для продвижения передового опыта в образовании профессий здравоохранения.