O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 30-yanvardagi PQ-16-son qarorida belgilangan vazifalar ijrosi doirasida Ta’limni rivojlantirish respublika ilmiy-metodik markazi tomonidan pedagoglarning kasbiy mahoratini oshirish, ilg‘or tajribalarni ommalashtirish hamda ta’lim sifatini yuksaltirish maqsadida onlayn “Metodik marafon” tashkil etildi.
Marafon doirasida Alfraganus universiteti professor-o‘qituvchilari ham o‘z ma’ruzalari bilan faol ishtirok etdilar.
Jumladan, Pedagogika kafedrasi professor v.b., PhD Sharipova Guzal Sodiqovna “STEAM yondashuvi orqali o‘quvchilarda tadqiqotchilik va tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish” mavzusida ma’ruza qildi.
Shuningdek, Psixologiya kafedrasi dotsent v.b., psixologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Bilolova Zamira Baxtiyarovna “Bolalar va qurolli mojarolar: psixologik xavfsizlik va idoralararo himoya” mavzusida o‘z tajriba va tavsiyalarini taqdim etdi.
Mazkur marafon pedagoglarning uzluksiz kasbiy rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash, zamonaviy pedagogik yondashuvlarni ommalashtirish hamda ta’lim sifatini yanada oshirishga xizmat qilmoqda.

Within the framework of the tasks set by the Decree No. PQ-16 of the President of the Republic of Uzbekistan dated January 30, 2025, the Republican Scientific and Methodological Center for the Development of Education organized an online "Methodological Marathon" to improve the professional skills of educators, popularize advanced experiences, and enhance the quality of education.
Professors and teachers of Alfraganus University actively participated in the marathon with their lectures.
In particular, Acting Professor of the Department of Pedagogy, PhD Sharipova Guzal Sodiqovna gave a lecture on the topic "Forming research and entrepreneurial skills in students through the STEAM approach."
Also, Acting Associate Professor of the Department of Psychology, Doctor of Philosophy (PhD) in Psychology Bilolova Zamira Bakhtiyarovna presented her experience and recommendations on the topic "Children and armed conflicts: psychological safety and interagency protection."
This marathon serves to support the continuous professional development of educators, popularize modern pedagogical approaches, and further improve the quality of education.