O‘zbekiston Respublikasi Prezidentining 2025-yil 30-yanvardagi PQ-16-son qarorida belgilangan vazifalar ijrosi doirasida Ta’limni rivojlantirish respublika ilmiy-metodik markazi tomonidan pedagoglarning kasbiy mahoratini oshirish, ilg‘or tajribalarni ommalashtirish hamda ta’lim sifatini yuksaltirish maqsadida onlayn “Metodik marafon” tashkil etildi.
Marafon doirasida Alfraganus universiteti professor-o‘qituvchilari ham o‘z ma’ruzalari bilan faol ishtirok etdilar.
Jumladan, Pedagogika kafedrasi professor v.b., PhD Sharipova Guzal Sodiqovna “STEAM yondashuvi orqali o‘quvchilarda tadqiqotchilik va tadbirkorlik ko‘nikmalarini shakllantirish” mavzusida ma’ruza qildi.
Shuningdek, Psixologiya kafedrasi dotsent v.b., psixologiya fanlari bo‘yicha falsafa doktori (PhD) Bilolova Zamira Baxtiyarovna “Bolalar va qurolli mojarolar: psixologik xavfsizlik va idoralararo himoya” mavzusida o‘z tajriba va tavsiyalarini taqdim etdi.
Mazkur marafon pedagoglarning uzluksiz kasbiy rivojlanishini qo‘llab-quvvatlash, zamonaviy pedagogik yondashuvlarni ommalashtirish hamda ta’lim sifatini yanada oshirishga xizmat qilmoqda.

В рамках выполнения задач, установленных в распоряжении Президента Республики Узбекистан от 30 января 2025 года № ПҚ-16, Республиканский научно-методический центр развития образования организовал онлайн «Методический марафон» с целью повышения профессионального мастерства педагогов, распространения передового опыта и повышения качества образования.
В рамках марафона профессора и преподаватели университета Альфраганус также активно участвовали с собственными докладами.
В частности, исполняющая обязанности профессора кафедры педагогики, кандидат философских наук Шарипова Гузаль Содиковна выступила с докладом на тему «Формирование у учащихся исследовательских и предпринимательских навыков через STEAM-подход».
Также и.о. доцента кафедры психологии, доктор философии (PhD) по психологии Билолова Замира Бахтияровна представила свой опыт и рекомендации на тему «Дети и вооружённые конфликты: психологическая безопасность и межведомственная защита».
Данный марафон способствует поддержке непрерывного профессионального развития педагогов, распространению современных педагогических подходов и дальнейшему повышению качества образования.