Alfraganus University va Amerika Qo‘shma Shtatlarining Logan University o‘rtasida imzolangan hamkorlik shartnomasi asosida qo‘shma taʼlim dasturi boʻyicha qabul boshlandi!
Siz mazkur qoʻshma ta’lim dasturi doirasida ta’lim olib, xalqaro darajadagi diplomga ega bo‘lish imkoniyatini qoʻlga kiritishingiz mumkin. Ushbu dastur xalqaro standartlarga mos taʼlim olish, amaliy ko‘nikmalarni shakllantirish va kelgusida Amerika Qoʻshma Shtatlarida tibbiyot yoʻnalishida faoliyat yuritish imkoniyatini beradi.
Qo‘shma ta’lim dasturi Davolash ishi yo‘nalishi bo‘yicha tashkil etilgan bo‘lib, ta’lim 4+2 gibrid formatda amalga oshiriladi.
Qoʻshma ta’lim dasturlari afzalliklari:
• ikki tomonlama diplom olish imkoniyati;
• AQSh da amaliyot oʻtash va malaka oshirish imkoniyati;
• xalqaro tajribaga ega professor-o‘qituvchilardan bilim olish;
• xalqaro standartlarga mos taʼlim olish;
• kelgusida AQSh da mehnat faoliyatini olib borish;
• Sent-Luis shahridagi yozgi maktablarda ishtirok etish.
Mazkur qoʻshma ta’lim dasturini muvaffaqiyatli yakunlagan bitiruvchilarga Alfraganus University va Logan University diplomlari beriladi.

Admission to the joint educational program is now opening based on the cooperation agreement signed between Alfraganus University and Logan University of the United States of America!
Through this program, students will have the opportunity to receive education in accordance with international standards, develop modern practical skills, and obtain diplomas from two internationally recognized universities.
The joint educational program is offered in the field of General Medicine and is implemented in a 4+2 hybrid format.
Program advantages:
— opportunity to obtain diplomas from Alfraganus University and Logan University;
— opportunity to undertake internships and professional development in the USA;
— learning from professors and lecturers with international experience;
— studying in an educational environment that meets international standards;
— opportunity to pursue a career in the USA in the future;
— participation in summer schools organized in St. Louis.
Graduates who successfully complete this joint educational program will be awarded diplomas from Alfraganus University and Logan University.
Joint educational program details:
Duration of study: 6 years (“4+2” — 4 years of full-time (offline) study at Alfraganus University and 2 years of distance (online) study)
Mode of study: Hybrid
Language of instruction: English
Admission requirements: Applicants who score more than 90 points in the entrance examinations will be admitted.