Alfraganus universiteti Jismoniy tarbiya va sport fakulteti Sport faoliyati kafedrasida sirtqi ta’lim shaklida futbol hamda kikboksing yo‘nalishlarida tahsil olgan bitiruvchi talabalar uchun Yakuniy davlat attestatsiya sinovlari bo‘lib o‘tdi.
Attestatsiya jarayonida bitiruvchilarning mutaxassislik yo‘nalishlari bo‘yicha egallagan nazariy bilimlari, amaliy ko‘nikmalari hamda kasbiy tayyorgarlik darajasi belgilangan tartib asosida baholandi.
Futbol va kikboksing yo‘nalishlari bo‘yicha o‘tkazilgan amaliy sinovlarda talabalar sport turlari bo‘yicha texnik va taktik tayyorgarligini namoyish etdilar. Shuningdek, nazariy savol-javoblar orqali ularning mutaxassislik fanlari bo‘yicha bilim darajasi aniqlandi.
Yakuniy davlat attestatsiyasi bitiruvchilarning kelgusida malakali mutaxassis sifatida faoliyat yuritishga tayyorligini aniqlash, ularning kasbiy kompetensiyalarini baholash hamda egallagan bilim va ko‘nikmalarini tasdiqlashda muhim ahamiyat kasb etadi.

В Университете Альфраганус  на кафедре спортивной деятельности факультета физического воспитания и спорта в заочной форме обучения прошли итоговые государственные аттестационные испытания для выпускников, обучавшихся по направлениям футбол и кикбоксинг.
В процессе аттестации оценивались теоретические знания, практические навыки и уровень профессиональной подготовки выпускников по их специальностям в соответствии с установленным порядком.
На практических испытаниях по направлениям футбол и кикбоксинг студенты продемонстрировали техническую и тактическую подготовку в видах спорта. Также с помощью теоретических вопросов и ответов был определён уровень их знаний по профильным дисциплинам.
Итоговая государственная аттестация имеет важное значение для определения готовности выпускников к профессиональной деятельности в качестве квалифицированных специалистов, оценки их профессиональных компетенций и подтверждения приобретённых знаний и навыков.