Alfraganus universiteti vakillari hamda Malayziyaning Universiti Putra Malaysia (UPM) universitetining Biznes va iqtisodiyot fakulteti dotsenti Dr.Mazlina Mustapha o'rtasida uchrashuv o'tkazildi.
Uchrashuvda bakalavr va magistratura dasturlari, tadqiqotlar, talabalar va professor-o‘qituvchilar almashinuvi, Scopusdagi jurnallar bilan hamkorlik, ilmiy maqolalar va anjumanlar chop etish, online vebinarlar tashkil etish hamda xalqaro reytinglar faoliyatini rivojlantirish masalalari muhokama qilindi.
Yakunda universitetlar o'rtasida xalqaro va akademik faoliyat yo'nalishlarida hamkorlik masalalari kelishib olindi.

A meeting was held between representatives of Alfraganus University and Associate Professor Dr. Mazlina Mustapha from the Faculty of Business and Economics at Universiti Putra Malaysia (UPM).
During the meeting, discussions were held on undergraduate and master's programs, research collaborations, student and faculty exchange, cooperation with Scopus-indexed journals, publication of scientific articles and conferences, organization of online webinars, and development of activities related to international rankings.
As a result, agreements were reached on cooperation between the universities in the areas of international and academic activities.