Alfraganus universiteti Stomatologiya va farmatsiya fakultetining Farmatsevtika va kimyo, Ichki kasalliklar hamda Stomatologiya kafedralari professor-o‘qituvchilari Turkiya Respublikasining Ege Universityda o‘z yo‘nalishlari bo‘yicha malaka oshirish dasturini muvaffaqiyatli yakunlashdi.
Malaka oshirish jarayonida professor-o‘qituvchilar zamonaviy pedagogik yondashuvlar, ilg‘or tibbiy ta’lim metodlari, ilmiy-tadqiqot yo‘nalishlari hamda mutaxassisliklari bo‘yicha xalqaro tajribalarni o‘rgandilar.
Dastur doirasida ilmiy maqolalar tayyorlash, akademik dars jarayonlarida ishtirok etish, tajriba almashinuvi va ta’lim jarayonlarini takomillashtirish bo‘yicha qator hamkorlik ishlari amalga oshirildi.
Yakuniy bosqichda professor-o‘qituvchilarga malaka oshirishni muvaffaqiyatli tamomlaganliklari munosabati bilan sertifikatlar topshirildi.

Professors and teachers of the Faculty of Dentistry and Pharmacy at Alfraganus University from the Departments of Pharmacy and Chemistry, Internal Diseases, and Dentistry successfully completed a professional development program in their respective fields at Ege University in the Republic of Turkey.
During the professional development process, the professors and teachers studied modern pedagogical approaches, advanced medical education methods, research directions, and international experiences related to their specialties.
Within the program, various collaborative activities were carried out, including preparing scientific articles, participating in academic lessons, exchanging experiences, and improving educational processes.
At the final stage, the professors and teachers were awarded certificates in recognition of their successful completion of the professional development program.